BAU Uluslararası Berlin Üniversitesi İlk Mezunlarını Verdi

BAU Global çatısı altında yer alan BAU Uluslararası Berlin Üniversitesi ilk mezunlarını verdi.

Berlin Sosyal Bilimler Merkezi Binası'nda düzenlenen törene BAU Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel, BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, BAU Uluslararası Berlin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dr. hc mult. Hans-Dieter Klingemann, Devlet Senato Şansölyesi Steffen Krach, BAU Uluslararası Berlin Üniversitesi Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Jutta Allmendinger, Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Javier Martin ve Prof. Yüksel Pögün-Zander, İşletme Fakültesi’nden Dr. Peter Mantel, öğrenci ve veliler katıldı. 2012 yılında bir Avrupa Birliği ülkesi içinde kurulan ve ilk Türk Üniversitesi olarak Almanya Bilim Kurulu (Wissenschaftsrat, WR) tarafından akredite edilen BAU Uluslararası Berlin Üniversitesi ilk mezunlarını İç Mimarlık ve İşletme bölümü öğrencilerinden verdi.

BAU Global'in dünya üzerindeki üniversiteleriyle çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Enver Yücel, "Berlin'deki bu üniversitenin hem kültürlerarası diyaloğa hem ekonomik iş birliklerine hem de Türk-Alman ilişkilerine aracı olmasını istiyoruz. 43 ülkeden öğrencinin burada oluşu ve BAU'nun önemli bir üyesinin burada faaliyetlerine devam etmesi çok önemli ve bizi mutlu eden bir gelişme. İlk mezunlarımızı bugün verdik ve burada diğer kampüslerimizin rektörleriyle bir arada olmak çok güzeldi. Dilerim bundan sonra daha da güzel mezuniyetleri yine hep birlikte kutlarız" dedi.  

Bu üniversitenin kendileri için çok özel olduğunu dile getiren Prof. Dr. Dr. hc mult. Hans-Dieter Klingemann, "Kültürel çeşitliliğe çok önem veriyoruz. Farklı milletten öğrencilerin tanışıp birbirlerine saygılı ve toleranslı olmalarına çok önem veriyoruz. Öğrencilerimize iş yönetimi ve tasarımı konusunda profesyonel işletmeciler olmaları için eğitim veriyoruz. BAU Berlin'i özel kılan nedenlerden biri de BAU İstanbul ile öğrenci ve öğretmen değişim programları yapıyor olmamız. Bu durum iki ülkenin birbirini anlaması için gerekli ve içinde bulunduğumuz durum açısından önem taşıyor. Öğrenciler arasında herhangi bir çatışma gözlemlemiyoruz. Onlar çok iyi arkadaş oluyorlar ve uluslararası bir öğrenci camiasının parçası olmaktan gurur duyuyorlar" diye konuştu.    

BAU International Berlin’de öğrenciler İç Mimarlık, Ürün Tasarımı, Grafik Tasarımı, Görsel İletişim ve İşletmecilik lisans programlarını İngilizce olarak öğreniyor. Tüm dünya öğrencilerine, başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği sınırları içinde eğitim veren ilk Türk üniversitesi olan BAU Uluslararası Berlin, tasarım alanında mimarlık; işletme alanında da dijital iş olarak iki yeni program geliştiriyor. BAU Uluslararası Berlin’de, İstanbul’daki programlara paralel olarak İngilizce yürütülen eğitimler, İstanbul’dan gelen öğrencilere Berlin ve Almanya üzerine verilen genel eğitimler, Almanca dil dersleri, Almanya’dan gelen öğrencilere sunulan Türkçe dil dersleri ve çeşitli akademik etkinliklerle, çok kültürlü ve çok dilli bir eğitim ortamı sağlanıyor. Öğrenciler kültürlerarası diyaloğu hem teorik hem de pratikte yaşayarak eğitimlerinin önemli bir dönemini burada tamamlıyorlar. BAU Uluslararası Berlin’de yürütülen eğitim programları ve bilimsel çalışmalar aynı zamanda iki kültür ve ülke arasındaki eğitim köprüsünün daha etkin ve üretken bir şekilde gelişmesine katkıda bulunuyor. BAU International Berlin ilk mezunlarını verirken 48 farklı ülkeden öğrencisiyle de dünya üniversitesi olma yolunda ilerliyor.

  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
Bu içerik 18/10/2017 tarihinde güncellenmiştir.