"Yakın Plan Cihan Harbi" Belgeseli Yayında

T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği, TRT Kurumu denetimi ve Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) yapımcılığında gerçekleştirilen her bölümü 26 dakika olan 22 bölümlük "100 Yıl Önce 100 Yıl Sonra / Yakın Plan Cihan Harbi"belgeseli TRT Belgesel Kanalı’nda haftalık olarak yayınlanmaya başladı. 

Belgesel, hem ülkemizi hem de tüm dünyayı baştan değiştiren 1. Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılında savaşın anlatılmamış, gizli ve bilinmeyen yanlarını objektif ve Osmanlı Coğrafyası açısından da irdelemekte ve anlatmaktadır.

Yakın Plan Cihan Harbi” belgeselinin bölümleri sırasıyla;

1- Değişen Dengeler, 
2-Hasta Adam, 
3-Büyük Savaş Başlarken, 
4-Savaşın Tarafları, 
5-Osmanlı’nın İttifak Arayışları, 
6-Batı Cephesi 1, 
7-Batı Cephesi 2, 
8-Kafkas Cephesi 1, 
9-Kafkas Cephesi 2, 
10-Çanakkale Cephesi 1,
11-Çanakkale Cephesi 2,
12-Galiçya Cephesi,
13-Kanal – Suriye – Filistin Cepheleri 1,
14-Kanal – Suriye – Filistin Cepheleri 2,
15-Irak – Basra – Kutul Amare Cephesi 1,
16-Irak – Basra – Kutul Amare Cephesi 2,
17-Hicaz Yemen Cephesi – Medine Müdafaası,
18-İstihbarat (Gölge Askerler),
19-Propaganda (Silahsız Savaş),
20-Bilim ve Teknoloji,
21-Savaş Sonu Anlaşmalar,
22-Bitmeyen Savaş


Belgeselde; bundan yüzyıl önce başlayan ve başta Ortadoğu Bölgesi olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde meydana getirdiği çok kapsamlı tarihsel, kültürel, sosyolojik ve jeo-stratejik etkileri günümüze kadar süren ve daha da süreceği gözüken bu Büyük Savaş, her yönüyle değerlendirilmeye çalışılarak, gelişen teknoloji imkanlarından da faydalanarak
önümüzdeki nesillere aktaracak, uluslararası standart ve formatta hazırlanıp kurgulanarak toplumun da gündemine sunuluyor.

Bilimden sanata, kültürden sivil toplum kuruluşlarına, felsefeden gündelik hayata, kullandığımız ilaçlara kadar her yere nüfuz eden bir savaş yaşandı. Bitmedi, 1939’da yeniden patladı. Ve günümüzde geniş Ortadoğu coğrafyasında yaşanan çatışmalar, mücadeleler, sarsıntıların yine 1914’te başlayan o büyük savaşla ilgisi tüm kesimler tarafından kabul
edilmektedir. 

Drama, diyaloglu drama çekimleri, animasyon ve infografik çalışmaları, özgün müzikler, arşiv görüntüleri ve uzman röportajları kullanılarak hem izleyiciyi konunun içinde tutan, tempolu ve aynı zamanda da birçok yeni ve duyulmamış ya da araştırmacıların haricinde kamuoyunun çok da bilmediği bilgiler vermeye çalışılmıştır.

Yine 1. Dünya Savaşı’nı tarihsel sırayla işlemekle beraber, her bölüm kendi içerisinde ve yakın planda, bugüne dek değinilmemiş, verilmemiş konuları içeriyor. 

Belgeselin yapımında işlenilen drama çekimleri için, Safranbolu’da 26 gün, Bosna Hersek - Saraybosna’da 10 gün ve İstanbul’da 10 gün olmak üzere tam profesyonel ekip ve ekipmanlarla kurulan drama setlerinde canlandırma çekimleri yapılmıştır. 400 civarında yerli ve yabancı oyuncu ve figürasyon hizmet vermişlerdir. Projede, Sultan II. Abdülhamid, Sultan 3. Selim, Enver Paşa, Cemal Paşa, Talat Paşa, Rauf Orbay, Winston Churchill, Said Halim Paşa, Wangenheim, T.E. Lawrence, Gertrude Bell, Göring, Rosa Luxemburg, Doughty Wylie, Rupert Brooke, Mehmet Akif Ersoy vb. pek
çok önemli şahsiyet dramalarla anlatılmıştır.


Bu içerik 14/11/2017 tarihinde güncellenmiştir.