Protetik Diş Tedavisi (Prostodonti) Ana Bilim Dalı

Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı;  dişlerin şekil, form bozukluklarını ve diş eksikliklerinin teşhisini, tedavi planlamasını, rehabilitasyonunu, oral fonksiyonların tamamlanmasını ve okluzyonun düzenlemesinin yanı sıra hastanın görüntüsünün ve estetiğinin geliştirilmesinde etkili bir tedavi bilimidir.

Ayrıca uygun olmayan protezler, stres, duruş bozukluğu, diş çapraşıklıkları sebebiyle oluşan dengesiz kapanış veya travma gibi etmenlerle ile meydana gelen çene eklemi ( Temporomandibuler Eklem, TME) rahatsızlıklarının nedeni ve tipini belirlenmesi ve buna göre bireye özel hazırlanan apareyler kullandırılarak tedavi edilmesi Protetik Diş Tedavisinin Anabilim Dalının sorumluluğundadır.

Temel düzeyde, alt ve üst çenelerde diş ve ilişkili sert/yumuşak doku kayıpları ile ortaya çıkan çiğneme, konuşma ve estetik yetersizliklerin diş / dental implant / doku destekli sabi t/ hareketli protezlerle tedavi yöntemlerini, kullanılan dental materyallerleri ve ilişkili dental hardware/software teknolojiyi bilimsel kanıta dayalı olarak uygulayan dişhekimliğinin öncül anabilim dalıdır.

İleri düzeyde, gelişimsel / kazanılmış olarak bozulmuşçeneler arası okluzal ilişkinin tekrardan oluşturulmasında, oral kavite kanser nedeniyle oluşmuş defektlerin tedavilerini gerçekleştirir. 

Karmaşık düzeyde ise baş-boyun bölgesinde nöro-muskular sistem, dental okluzyon ve psikoloji sebepli çene eklemi rahatsızların tedavilerini üstlenir.   

Yukarıda sınırlarıçizilen etkinlik alanlarında:

kron ve köprüler protezleri,

adhesiv restorasyonlar,

İnley, onley, overlay, endokron, restorasyonları

hareketli protezler,

implant destekli kron ve köprüler, 

hareketli protezler,

çene eklemi rahatsızlıklarında kullanılan okluzal splintler ile maksilofasiyal protezler yapılmaktadır.

Beş yıllık dişhekimliği eğitiminin her senesinde teorik ve pratik olarak yer almaktadır. Ayrıca protez eğitimi, dişhekimliği eğitim-öğretim müfredatının preklinik ve klinik olmak üzere de temel taşıdır. Öğrenciler dişhekimliğinin temeli olan dental anatomi ve morfoloji ile tanışır ve maniplasyon becerilerini protetik diş tedavisi anabilim dalında kazanır ve geliştirir. Gerçek yaşam güncel klinik koşullarda uygulanan her türlü protetik uygulamayı her türlü dijitial teknolojinin entegre edildiği once preklinik simulasyon laboratuvarlarında deneyimler, klinikte gözlemler ve takibinde hasta tedavilerini bizzat gerçekleştirir.