Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Ana Bilim Dalı

Pedodonti Ana Bilim Dalı bebeklik döneminden itibaren çocuk ve ergenlik döneminde ağız diş sağlığı, dişlerin gelişimi ve kalıtsal bozuklukları ve özel gereksinimli bireylerin tedavilerini ve takibini kapsayan anabilim dalıdır.

Süt ve kalıcı dişlerde meydana gelebilecek çürük, travma ya da gelişimsel bozuklukların restoratif ya da protetik kapsamlı tedavisi ve önleyici ortodontik uygulamalar da yine Pedodontinin alanıdır. Bununla birlikte Pedodonti sadece dişlerin tedavisini değil çürüğü önlemeyi ve koruyucu uygulamaları da temel hedef olarak almaktadır.

Pedodonti Anabilim Dalının en önemli misyonu öğrencilerimizi çocuk hastaları en güncel ve ideal şekilde tedavi edebilecekleri bilgi ve donanım ile yetiştirmektir. Pedodonti Anabilim dalı teorik dersleri ile birlikte klinik pratik derslerinde lisans düzeyinde; Fissür örtücüler ve fluorid uygulamaları gibi koruyucu diş hekimliği uygulamaları; çocukların süt ve daimi dişlerinde meydana gelmiş çürüklerin restoratif ve endodontik tedavileri yapılmaktadır.

Lisansüstü eğitimde ise sağlıklı çocukların klinik koşullardaki tedavisinin yanı sıra özel hasta gruplarının klinik ya da genel anestezi koşullarında tedavisi öğretilmektedir.

Diş travmalarının tedavileri, çocuk protezleri, alışkanlık kırıcılar ve önleyici ortodontik uygulamalar yine lisansüstü düzeyinde verilmektedir.

Pedodonti Anabilim Dalı’nda lisans ve lisansüstü eğitimdeki temel kriterimiz etik değerlere bağlı, güncel ve teknolojik gelişmeleri takip eden bilimsel temele dayanan tedavileri ve uygulamaları ilke edinen diş hekimleri yetiştirmektir.