Ortodonti Ana Bilim Dalı

Ortodonti ana hatlarıyla; dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmeyi; çenelerin kendi içlerindeki ve karşılıklı anormal ilişkilerini ve yine; dişlerin ve çenelerin yüzün diğer kısımlarıyla olan anormal ilişkilerini düzelterek, ideale getirmeyi amaçlayan, bir diş hekimliği uzmanlık dalıdır.

Günümüzde, "dişsel ortodontik tedaviler” her yaşta uygulanabilmektedir. Bunun için gereken şey; hastanın ağız hijyeninin ve ağız sağlığının iyi olması, hastanın tedavi olmak noktasındaki istekliliği ve tedavi sürecindeki uyumudur. Ancak, iskeletsel anomalilerin düzeltilebilmesi için ortopedik etkiler elde etmek gerekir ki bu; hastaya bazen erken yaşlarda müdahale etmek zorunluluğunu doğurur. Erken dönemde tedavi edilmeyen iskeletsel anomaliler ilerki yaşlarda ortognatik cerrahi girişimler ile tedavi olmayı gerektirebilir.

Ortodontik tedavi olurken tellerin görünmesini istemeyen hastalar için: dışardan görünmeyen fark edilmesi zor olan şeffaf veya diş renginde braketler (porselen-estetik braketler); şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi;  veya dişlerin dile-damağa bakan iç kısımlarına uygulanarak yapılan lingual ortodontik tedavi uygulamaları yapılabilir.