Korona Virüs Hakkında Önemli Duyuru

Değerli öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve çalışanlarımız;
 

Dünyada çok sayıda insana bulaşan ve hızla yayılan Covid-19 (Korona) virüsün, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından ülkemizde de bir hastada tespit edildiği açıklanmıştır. 

Bahçeşehir Üniversitesi olarak Tıp Fakültemiz ve Sağlık Bilimleri Fakültemiz liderliğinde Bilim Komitesi oluşturulmuştur. Bahçeşehir Üniversitesi olarak Corana virüs süreci ile ilgili tüm kararlarımızı Bilim Komitemizin çalışmaları doğrultusunda yürütmekteyiz. 

Covid-19 (Korona) virüsü ile alakalı olarak almış olduğumuz önlemleri; virüs ile alakalı genel bilgileri ve kişisel korumanızı sağlayabilmeniz için gerekli bilgileri sizinle paylaşma gereği duyuyoruz. Şu ana kadar üniversitemiz öğrenci, öğretim üyesi ve çalışanlarında corona virüsüne rastlanmamış olup, alınan önlemler tüm öğrenci, öğretim üyesi ve çalışanlarımızın korunması amacını taşımaktadır.

Covid-19 (Korona) virüsü nedir? 

Covid-19 (Korona) virüsü; MERS soğuk algınlığı, Ortadoğu solunum sendromu, SARS ve şiddetli akut solunum yetmezliği sendromu Korona virüsü arasında dağılım gösteren bir virüs ailesidir.

Yapılan araştırmalara göre Korona virüsü ağız, göz ve burun gibi bölgelerden temas yoluyla bulaşmaktadır. Bu araştırmalarda, virüsün hava yoluyla bulaştığını gösteren herhangi bir sonuç elde edilememiştir. 

Virüs, hasta bir bireyin üzerinize ya da sizin temas edebileceğiniz herhangi bir yüzeye hapşırması veya öksürmesiyle direkt ya da dolaylı yoldan bulaşabilmektedir. Eğer hasta olduğunuzu düşünüyorsanız çevrenizi korumak için maske takmalısınız.

Covid-19 (Corona) Virüsün Yayılmaması için Gerekli Önlemler 

Covid-19 (Corona) ve benzeri solunum hastalıklarının önlenmesi için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği tedbirleri temel alan güncel önerilerimiz aşağıdaki gibidir. 

-          Hasta olduğunuzda evde kalınız.

-          Yüksek ateş, öksürme ve nefes darlığı belirtileri gördüğünüzde gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

-          Ellerinizi sabunla en az 20 saniye boyunca ve sıkça yıkayınız. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el temizleyicileri kullanınız.

-          Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla kapatınız.

-          Ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınınız.

-          Kapalı alanları sıkça havalandırınız. Yaşlı ve kronik hastalarla yakın temastan kaçınınız.

-          Enfekte olmamış kişilerin maske takması, virüsün bulaşması açısından bir önlem sağlamamaktadır.

-          Alerjen bir durum dahi olsa, vücudunda hastalık belirtileri bulunan kişilerin maske takmaları büyük önem taşımaktadır.

-          Dış yüzey temasından kaçınılmalıdır. 

Yurtdışı Seyahatlerine Yönelik Bilgilendirme 

Enfekte kişilerin bulunduğu herhangi bir ülkeye seyahat etmiş olan; yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat planlayan öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımızdan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler kapsamında, yurtdışına çıkmadan önce üniversitemize bilgi vermeleri ve ülkeye dönüşlerinde üniversitemize tekrar bilgi vermeleri ve 14 günlük evde istirahat etme sürecini tamamlamalarını talep ediyoruz. 

BAU Etkinlik ve Organizasyonlarının İptali Hakkında 

Üniversitemizin tüm birimlerinden 12 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında düzenleyecekleri ulusal ya da uluslararası planlanmış tüm büyük etkinlikler iptal edilmiştir.


Bu etkinlikler arasında tüm konferanslar, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler, üniversite camiamız dışından yerli veya yabancı konuşmacıların ve izleyicilerin yer alacağı tüm etkinlikler, kariyer etkinlikleri, öğrenci kulübü etkinlikleri ve düzenlenecek tüm konser, performans ve benzer etkinlikler de bulunmaktadır.

Eğitim Öğretimin Tatil Edilmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) görüşmesinde alınan karara göre, üniversiteler 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 hafta boyunca tatil edilmiştir.

Kampüslerimizdeki Temizlik ve Dezenfekte Çalışmaları 

-          Tüm kampüslerimizde her gün 08:00-22:30 arasında sürekli temizlik yapılmakta olup, kapı kolları, asansör düğmeleri, klima ve ışık düğmeleri dezenfekte edilmektedir.

-          Tüm kampüslerde katlar, merdiven boşlukları, asansör yanlarına dezenfektasyon el septiği kutuları yerleştirilmiştir.

-          Ders aralarında sınıflar havalandırılmaktadır.

-          Zeminler makine ile yıkanmaktadır.

-          Temizlikte nano teknolojik kimyasallar ve en etkili malzemeler seçilmektedir. 

Üniversitemizin Bahar Dönemi dersleri Şubat ayında başlamış olup, öğrencilerimizin tamamı yaklaşık 5 haftadır ülkemizdedir. Okulumuzda ya da yabancı öğrencilerimizde, idari personelimizde ve akademisyenlerimizde herhangi bir Korona Virüs vakası tespit edilmemiştir. Bu sebeple, hastalık hakkındaki korku ve endişenin paniğe yol açmaması, belli topluluk veya milletten insanların hastalığın kaynağı veya taşıyıcısı olarak görülmemesi ve bu sebeple akademisyenlerimiz ya da öğrencilerimiz arasında ayrımcılık konusu haline gelmemeleri için azami dikkat gösterilmelidir.

 

İlgili Bağlantılar:

https://bau.edu.tr/icerik/15419-korona-virusune-karsi-alinan-onlemler

 

 

Bu içerik 12/03/2020 tarihinde güncellenmiştir.