Ekonomi

- Sinemalarda patlamış mısır neden pahalıdır?

- İyi bir kullanılmış araba almak neden zordur?

- Vergi toplamanın en uygun yolu nedir?

- Neden bazı ülkeler zenginken diğerleri yoksuldur?

Bunlar ekonomistlerin sorduğu ve cevaplamaya çalıştığı soruların sadece birkaçıdır. Pek çok kişi Ekonomi biliminin sadece döviz kurları, faiz oranları ve milli gelir gibi konularla ilgilendiğini düşünür. Evet, ekonomiyi anlamak için, döviz kurları, enflasyonun nedenleri, faiz oranlarının etkileri ve milli gelirin belirleyicileri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Ne var ki, ekonomi eğitimi bundan çok daha fazlasını içerir. İyi bir ekonomi eğitimi dünyaya bakışınızı ve çevrenizdeki olayları algılama biçiminizi değiştirir.

Ekonomi nedir?

Ekonomi bölümünde öğrendiğiniz kavram ve araçlar, ekonomilerin işleyişini, enflasyonu, faiz oranlarını vb. anlamanızı sağlayacağı gibi, etrafınızdaki belki de şimdiye kadar hiç fark etmediğiniz iktisadi olguları açıklamanıza yardım eder. Bu bir sürpriz değildir, çünkü etrafınızdaki olay ve olguların pek çoğu bireylerin ellerindeki kısıtlı kaynakları belirli amaçlar için etkili bir biçimde kullanmaya çalışmasıyla ilgilidir. Daha açık bir şekilde ifade edersek Ekonomi, insanların varlıklarını sürdürebilmek için gerçekleştirdikleri üretim, tüketim ve bölüşüm ilişkilerinin bütününü inceleyen bir sosyal bilim dalıdır.

İyi bir ekonomi eğitimi…

İyi bir ekonomi eğitimi, bankalarda, kamu kuruluşlarında veya şirketlerde iyi pozisyonlarda çalışmanızı sağlayabileceği gibi, iktisadi olayları daha iyi anlamak amacıyla akademik kariyer yapmak isteyenler için de gerekli donanımı sağlar. Bugün iktisat politikalarının merkezinde yer alan iktisadi ve finansal kuruluşlarının pek çoğunun yönetim kademelerinde ekonomistler yer almaktadır.

Bahçeşehir’de ekonomi eğitimi

  • Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü'nde, alanlarındaki yetkin üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almış akademik kadromuzun rehberliğinde dünya standartlarında bir ekonomi eğitimi alacaksınız.
  • Alacağınız dersler sizlere tutarlı bir analiz ve niceliksel araştırmalar için gerekli matematiksel ve istatistiksel becerileri kazandıracak ve finansal piyasalardaki hızlı değişimi, küreselleşen dünyamızı ve yaşanan ekonomik krizleri anlayabilmeniz için gerekli kuramsal ve uygulamalı bilgileri verecektir.
  • Bölümümüzde sunulan geniş zorunlu ve seçmeli ders yelpazesi sizi iyi bir ekonomist olarak yetiştirirken ilgi alanlarınıza odaklanmanıza da olanak sağlayacaktır.

Yüksek Lisans ve Doktora

Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü, Ekonomi lisans eğitiminin yanı sıra Finansal Ekonomi yüksek lisans ve Ekonomi doktora programlarını da yürütmektedir. Bölümümüz ayrıca Fakültemiz bünyesindeki çeşitli yüksek lisans programlarına da katkıda bulunmaktadır.

BAU Ekonomi YÖK Atlası için tıklayınız (%50 Burslu)

EKONOMİ SIRALAMA VE TABAN PUANI 

2021 Ekonomi sıralama ve taban puanları açıklandı. 2021 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020 yılına ait üniversite yerleştirme puan ve sıralamalarıdır. 2021 yılına ait puanınızı ve sıralamanızı kıyaslayarak tercih yapabilirsiniz