Video Atlas

Video Atlas cerrahi eğitim amaçlı, fakültemizde yapılan  ameliyatların kayıtları ve bunların Rhoton Anatomi Laboratuarımızda yapılan çalışmalardan elde edilen görsel  fotoğraf-video çalışmalarının birleştirilmesiyle  oluşturulmuştur.

Teknik aşaması  Mart 2013 - Şubat 2014 tarihleri arasını kapsayan bu çalışma için Fakültemizin ameliyathanelerinde yüksek rezolüsyonlu video kayıt sistemi ile kaydedilmiş ameliyat görüntüleri edit edilmiştir. Rhoton Anatomi Laboratuarında  üretilen video ve fotoğraflar kullanılmıştır. BAU Tıp Fakültesi bünyesinde dahili bir server kullanılarak barındırma ihtiyacı karşılanabilen bu proje kurulan bir web sitesi üzerinden bu video ve fotoğrafları dünya ile paylaşmayı amaçlamıştır. Site hastalıklara ve anatomik lokalizasyonlara göre bölümlere bölünerek her videoya bir sayfa ayrılmıştır. İzlemek istediği ameliyat videosunun sayfasına giren kullanıcı sayfada aynı zamanda bu patoloji ile ilgili anatomi disseksiyon fotoğrafları,  videoları ve hastanın nörolojik tablosuna, ameliyatın tipine ait bilgileri bulabilmektedir.

 Site http://bausurgery.com domaini altında Bahçeşehir Üniversitesinin barındırdığı Fakültemize ait bir server'a yüklenmiş ve yayın hayatına başlamıştır. Üye olmak için nöroşirurjiyen olma şartı konulmamıştır. Dünyanın her yerinden ücretsiz üye olunabilen sitede videolara yorum yapılabilmekte ve böylece interaktif bir eğitim ortamı oluşturulabilmektedir.

Öğretim üyesi, Asistan ve öğrencilerimiz için eğitiminin vazgeçilmez bir parçası haline gelecek olan websitemiz cerrahi vaka çeşitliliğinde sıkıntı yaşayan dünyanın herhangi bir yerindeki nöroşirurjiyenlerin de başvurabileceği bir  kaynak olacaktır. İnternete ulaşım kolaylığı düşünüldüğünde temel cerrahi kitaplara ulaşımın her zaman mümkün olamamasına rağmen  bu cerrahi eğitim kaynağına kolay ve hızlıca ulaşım mümkün olacaktır.